e-İrsaliye

e-İrsaliye, kağıt ortamdaki “Sevk İrsaliyesi” ile aynı hukuki niteliklere sahip ancak sayısal ortamda üretilen irsaliye belgesinin; üretilmesi, iletilmesi, saklanması ve ibraz edilmesini kapsayan hizmet olarak bilinir.

Mikro Yazılım tarafından sunulan e-İrsaliye ürünü, işletmelerin irsaliye konusundaki tüm işlemlerini kolayca yapabilecekleri bir platform sunar.

e-İrsaliye Avantajları:

  • Hızlı ve kolay bir şekilde düzenlenen e-irsaliye belgeleri düzenlendiği an alıcıya ulaştırılır.

  • e-teslimat sırasında oluşacak hatalı ürün, iade, kısmi kabul gibi durumlar dijital platform aracılığıyla daha güvenilir ve hızlı bir şekilde takip edilebilir.

  • Maliyet avantajı sağlar; baskı, arşivleme, depolama ve sevkiyat maliyetler ortadan kalkar, kağıt kullanımını azaltır, çevre dostudur.

  • Mikro Yazılım’ın bilgi güvenliği ve iş sürekliliği standartlarına uygun olarak kurulmuş ve her yıl denetlenmekte olan güvenli altyapısı sayesinde, veriler ve işlemler güvendedir.

  • Verilere kolayca erişilebilir; tüm veriler 10 yıl boyunca saklanır, eski irsaliyelere hızlı bir şekilde ulaşılabilir.

e-İrsaliye’ye Kimler Geçecek?

e-İrsaliye son yayımlanan tebliğ kapsamında 01.01.2018 tarihinden itibaren faydalanabilecek tercihe bağlı bir uygulama olarak açıklanmıştır.

Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı, e-Fatura kullanıcılarına 1 Ocak 2019 itibariyle e-İrsaliye uygulamasına katılım zorunluluğu getiren taslak tebliği yayımladı. Detaylar için tıklayınız.

İlerleyen dönemde getirdiği avantajlar sebebiyle e-fatura uygulamasından yararlanan tüm firmaların e-irsaliye uygulamasına geçiş yapması beklenmektedir.